W tym roku już po raz trzeci Stowarzyszenie „Bez Barier” wspólnie ze Stowarzyszeniem Klucz i Stowarzyszeniem szkolnym z Wróblowic prowadzi „Akademie dla Aktywnych” w ramach programu pod nazwą „wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą”. Na spotkania zapraszamy mieszkańców gminy Zakliczyn a w szczególności osoby 50+ oraz młodzież uczącą się. Projekt finansowany jest z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i budżetu Gminy Zakliczyn. Spotkania prowadzone będą od początku lutego do końca grudnia 2015 r. Każdy ośrodek przewiduje 25 miejsc dla dorosłych i 10 miejsc dla młodzieży. W trzecim roku funkcjonowania ośrodków przyszedł czas na podejmowanie inicjatyw samodzielnie, bardziej autonomicznie, stąd większy akcent kładziemy na zajęcia w formie działań samopomocowych.
Spotkania prowadzone będą w ośmiu miejscowościach:
– Słona – we wtorki w godz.16.00 – 20.00 – opiekun p. Małgorzata Nowak (SPON BEZ BARIER)
– Filipowice – we wtorki w godz. 14.00 – 18.00 – opiekun p. Urszula Mróz (SPON BEZ BARIER)
– Paleśnica – w środy w godz. 15.00 – 19.00 – opiekun p. Anna Moj (SPON BEZ BARIER)
– Wróblowice – w środy w godz. 17.00 – 21.00 – opiekun p. Maria Kukulska (Stowarzyszenie z Wróblowic)
– Wola Stróska – w czwartki w godz. 16.00 do 20.00 – opiekun p. Jolanta Czuba (SPiRG KLUCZ)
– Zakliczyn – w czwartki od 16.00 do 20.00 – opiekun p. Teresa Nadolnik (SPiRG KLUCZ)
– Charzewice – w piątki od 16.00 do 20.00 – opiekun p. Paulina Krakowska (SPiRG KLUCZ)
Gwoździec – w piątki od 16.00 do 20.00 – opiekun p. Agnieszka Martyka (SPiRG KLUCZ)
Zapraszamy do korzystania z tej atrakcyjnej i stałej w roku 2015 oferty. Spotkania są nieodpłatne i stanowią ciekawą propozycją zdobycia nowych umiejętności, wymiany doświadczeń, wspólnego gotowania, spotkania z grupą znajomych i przyjaciół przy kawie lub herbacie. W programie przewidziana jest jednodniowa wycieczka i wiele atrakcji. Każdy mieszkaniec gminy Zakliczyn w wieku 50+ oraz dziecko i młodzież w wieku szkolnym może zapisać się do Akademii. Po złożeniu stosownej deklaracji może uczestniczyć w spotkaniach.
Proponowane obszary spotkań tematycznych, to miedzy innymi:
– inicjatywy rodzinne, wzmacniające więzi wielopokoleniowe;
– kształtowanie świata wartości (normy, wzory zachowań);
– przekazywanie dziedzictwa kulturowego, edukacja regionalna;
– międzypokoleniowa wymiana umiejętności (zajęcia kulinarne)
– praca ze wspomnieniami, lokalną historią, praca wokół tradycji, obrzędów;
– działania integrujące różne grupy wiekowe;
– inicjatywy skupiające pasjonatów danej dziedziny w różnym wieku;
– inicjatywy artystyczne i edukacyjne umożliwiające konfrontację spojrzeń i wymianę umiejętności osób w różnym wieku (np. teatralnych, plastycznych, muzycznych);
– działania wokół nowych technologii (młodzi przewodnikami starszych po świecie techniki – np. nauka obsługi telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych, komputerów, sprzętu AGD i RTV).
Jak już wspomniałam, w tym roku wszystkie Akademie działają bardziej samodzielnie. Dużą operatywnością i wielokierunkowością podczas animacji zajęć powinien wykazać się opiekun. To on wspólnie z uczestnikami prowadzić będzie zajęcia. W lutym uczestnicy wraz z opiekunami tworzą roczne harmonogramy tematyczne poszczególnych ośrodków. Stowarzyszenie Bez Barier jako lider projektu prowadzi starania by uatrakcyjnić ofertę programową Akademii. Pomimo istotnych zmian formy funkcjonowania Akademii, chętnych do uczestnictwa w zajęciach nie brakuje, niektórzy wręcz z niecierpliwością oczekiwali na kolejną edycję działania ośrodków. Dziękuję naszym Partnerom – Stowarzyszeniu Klucz i Stowarzyszeniu Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach a także Stowarzyszeniu „Szkoła Marzeń” (w 2013 r.) za współpracę w prowadzeniu tego innowacyjnego projektu w Gminie Zakliczyn.
W razie pytań zapraszam do kontaktu 14/66-53-999 (w. godz. 8.00 – 15.00)
Ewa Jóźwiak